K používání a měření webu využíváme cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Další informace

CCD a CMOS senzory

VÝROBCE: KATEGORIE:

Obrazové CCD a CMOS senzory od firmy Hamamatsu se vyznačují vysokou citlivostí a širokým dynamickým rozsahem, díky čemuž jsou vhodné nejen pro velmi přesná vědecké měření (spektrofotometrii, detekce slabých signálů), ale také pro průmyslové aplikace.

CCD senzory

CCD (Charge Coupled Device) obrazový senzor představuje strukturu s nábojově vázanými obvody, u které jsou elektrody od polovodiče (Si) odděleny tenkou vrstvou izolujícího SiO2. Dopadající fotony nejprve díky fotoefektu vytvářejí nosiče náboje. Ty mohou být zachyceny a uloženy v potenciálových jamách, které vznikají pod elektrodami v závislosti na přiloženém napětí. Postupným přesouváním náboje z jedné jámy do sousední dochází k jeho vysouvání na okraj čipu, kde je pomocí převodníku transformován na napěťový signal.

CCD snímače mají extrémně nízký šum, a proto dokáží poskytnout obraz s vysokým poměrem S/N. Firma Hamamatsu vyrábí FFT (Full Frame Transfer) CCD, které se používají především tam, kde je potřeba provést kvantitativní měření. Typickým příkladem jejich využití je spektrofotometrie. K dispozici jsou dva základní typy – CCD sensory s čelním osvitem (front-illuminated CCD) a tenčené CCD čipy osvětlované zezadu (back-thinned CCD) s vyšší kvantovou účinností. Oba typy jsou dostupné s různými hodnotami celkového počtu a velikosti pixelů.

Přehled dostupných CCD obrazových senzorů firmy Hamamatsu.

CMOS senzory

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) obrazové senzory mají většinu elektroniky integrovánu přímo v sobě. Na rozdíl od CCD čipů, kde je fotogenerovaný signál přenášen z pixelu na pixel a poté převeden na napětí ve vyčítacích obvodech (sekvenční vyčítání), CMOS senzory transformují signál na napětí přímo uvnitř každého pixelu. CMOS snímače jsou vhodné pro aplikace, které vyžadují nízkou elektrickou spotřebu a malé rozměry detekčního zařízení.

Přehled dostupných CMOS obrazových senzorů firmy Hamamatsu.

Máte zájem o CCD a CMOS senzory
Potřebujete radu?

KONTAKTUJTE NÁS

Máte zájem o CCD a CMOS senzory? Potřebujete radu?

Pomůže Vám specialita sekce Miroslav Kořínek , případně využijte naše další kontakty.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ