- Optixs
- Aplikace
- Spektroskopie
- Snímání kompletní excitační-emisní mapy
Snímání kompletní excitační-emisní mapy
Dvourozměrná excitační-emisní spektra se stávají stále více žádaným výstupem při studiu fotoluminiscenčních materiálů. Při použití rychlého CCD detektoru lze získat kompletní excitační-emisní mapu ve velmi krátkém čase.
K získání kompletní excitační-emisní mapy (EEM = Excitation-Emission Map) je třeba systematicky měnit vlnovou délku buzení a pro každé jednotlivé nastavení zaznamenat emisní spektrum. Toho lze dosáhnout pomocí dvou monochromátorů a jednokanálového detektoru (fotonásobiče). Excitační monochromátor nejprve vybere vlnovou délku buzení, pro kterou emisní monochromátor spojený s fotonásobičem naskenuje odpovídající emisní spektrum. Poté se nastaví jiná excitační vlnová délka a opět se proměří emisní spektrum. Celý proces se takto opakuje. Tento přístup je sice přesný a vysoce citlivý, ale není schopen rychlého promítání výsledků. Doba pořízení úplné excitační-emisní mapy může být výrazně snížena pomocí CCD detektoru, kde jsou všechny emisní vlnové délky detekovány současně na kamerovém čipu.
Sestava pro měření excitačních-emisních spekter
Fluorescenční spektrometr FLS1000 v konfiguraci s širokopásmovým světelných zdrojem, dvojitým excitačním monochromátorem a jednoduchým emisním monochromátorem s CCD kamerou a fotonásobičem. Emisní monochromátor společně s CCD detektorem tvoří spektrograf.
Produkty pro Snímání kompletní excitační-emisní mapy

Monochromátor MSH-150
Czerny-Turner monochromátor s ohniskovou vzdáleností 150 mm a variabilní šířkou štěrbiny

Monochromátor MSH-300
Czerny-Turner monochromátor s ohniskovou vzdáleností 300 mm a variabilní šířkou štěrbiny